Партнери проекту

Юлія Лапатєй

Корсунь-Шевченкiвський заповiдник

Корсунь-Шевченківський парк – це один із старовинних парків України. Він був закладений архітектором Жаном Анрі Мюнцом для власника Корсунського староства князя Станіслава Понятовського у 1782 році. Його формування у традиціях англійських ландшафтних парків відбувалось шляхом використання мотивів первісного ландшафту: могутніх груп обкатаного каміння (в основному, граніт рапаківі), річкових протоків, спокійних заводей, перекатів, гранітних скель, існуючих насаджень дерев. Тобто, наріжними компонентами парку стали дерево, камінь та вода. Парк не має чітко окресленої осьової композиції. Численні алеї, доріжки відкривали відвідувачам нові краєвиди, що нагадували різні країни світу.

У 1787-1789 рр. на території парку з’явилися малі архітектурні форми – турецька та китайська альтанки, давньогрецький храм, тріумфальна арка, єгипетський храм та висічений в скелі грот. Після 1799 р. за часів найясніших князів Лопухіних та Лопухіних-Демидових, які стали власниками Корсунського маєтку, парк поступово набрав рис російського романтизму: густа (центральна) липова алея, малі архітектурні форми, символи, пов’язані з російською історією та історією роду. Затишні куточки парку прикрашали павільйони для павичів і фазанів, скульптури. У «Памятной книжке Киевской губернии на 1858 год» писалось, що князівський парк був одним із найзначніших місць не лише в Росії, але і в Європі.

У 1859 р. під час приїзду в Україну Тарас Григорович Шевченко, гостюючи в Корсуні у троюрідного брата і свояка Варфоломія Григоровича Шевченка, малював і писав вірші в Корсунському парку.

З 1994 р. ландшафтний парк входить до складу Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника. Він займає площу понад 100 га.

За більш, як 200-літню історію існування парку тут зібрано великий генофонд рослин. На сьогодні колекція нараховує 101 таксон дерев та кущів.

У парку зберігся гіркокаштан звичайний (на висоті 1 м його стовбур в обхваті становить 4 м), під яким, за переказами, любив відпочивати Т.Г.Шевченко. Біля каштана встановлена меморіальна дошка, що свідчить про приїзд Тараса Григоровича до Корсуня.

Навпроти палацу височіє гора Янталка, засаджена бузком, який у травні під час цвітіння утворює суцільний килим. Улітку повітря в парку насичене густим ароматом липи, лісових квітів і трав. Річка Рось, що протікає через парк, обрамлена мальовничими скелястими берегами і має декілька пляжів. Шумливі каскади води нікого не залишають байдужим. Через Рось та її протоки збудовано 6 мостів, один з яких, т. зв. Чортів, є підвісним.

У парку прокладені пішохідні алеї та доріжки (близько 2 га), облаштоване джерело кришталево чистої і дуже смачної води.