Партнери проекту

Ольга Шевцова

Срібні скарби України

Срібною скарбницею України є маленьке село Серебрянка, яке розташовано на березі повноводної річки Сіверський Донець, на кордоні Донецької та Луганської областей. Історії цього селища унесли нас в далеке минуле. У часи кубанських козаків, великої вітчизняної війни, князя Невського та Володимира Мономаха, які бували у цих місцях.

Село знаходиться в лісистій місцевості, далеко від великих промислових підприємств Донбасу. Повітря тут надзвичайно чисте та приємне. Сюди ведуть автодороги районного значення, а сама ближня станція залізниці знаходиться в Сіверську, в 4 кілометрах південніше. 40 кілометрів відділяє сріблянку і районний центр Артемівськ.

Серебрянка - одне з найстаріших поселень Донецького краю. Ще до скасування Запорізької Січі (1775 рік) ця територія контролювалася українськими козаками і входила до складу Кальміуської і Барвінківської паланки. На місці Серебрянки існував запорізький зимівник, у якого перебувала єдина поромна переправа через Сіверський Донець. У 1750-х роках тут виникає військово-адміністративне утворення Слов'яносербія, заселений сербами та іншими іноземцями. У Серебрянці базувалася одна з рот пікінерського полку Слов'яносербії. Саме в цих місцях проходила битва Володимира Мономаха з половцями під керівництвом Хана Шірухана. Назва села дали німці-колоністи, нібито виявили в околицях родовище срібла.

Серебрянка - мабуть, саме мальовниче місце Артемівського району. Природною пам'яткою села є Мар'їна гора, яка височіє над Серебрянкою. Її ще називають Білою, або Піщаною, так як вона складається з крейдяних відкладень. На одній з двох її вершин побудована каплиця. Ця каплиця всіх святих є візитною карткою поселення. Вона відновлена на руїнах стародавньої каплиці яка була побудована тут ще до революції в честь перебування в цих місця Олександра Невського. Уздовж берегів річки є ще кілька подібних гір менших за розмірами. На цих горах йшли кровопролитні бої з фашистськими окупантами в 1943р. Навіть через десятиліття тут знаходили патрони і осколки, а поля рясно вкриті червоними маками, що говорить про те що в цій місцевості загинула велика кількість вояків.

Мар'їна гора - ботанічна пам'ятка природи місцевого значення.

Статус пам'ятки природи присвоєно рішенням Донецької обласної ради від 10 березня 1993 року.На території Мар'їній гори росте 230 видів квіткових рослин, з яких 13 видів занесені до Червоної книги України. Єдине в Донецькій області місце, де росте шиверекія мінлива. Унікальний ділянка петрофітно-степової рослинності.

Біля підніжжя гори величезне озеро з прісною водою, обсяги якого могли б забезпечити водою весь Донбас. Вода дуже високої якості з вмістом іонів срібла і відповідає всім європейським стандартам

Серебрянка відома найстарішим культовою спорудою Артемівського району - Свято-Преображенським храмом (1754-60 роки). Ця споруда є гордістю села так як їй більше 250 років. У ній покоїться перший генерал Слов'яносербії Райко Депрерадовіч і зберігається ікона, привезена ним із Сербії.

Цей Храм був зведений Сербами і є одним з найстаріших церков Донецької області. У цього Храму дуже багата і незвичайна історія. У 1923 році зареєстровано статут храму який давав право здійснювати богослужіння. Навіть в Радянські часи двері Храму були для всіх відкриті. Будівля витримала і велику вітчизняну війну. У 40-х роках бомба зруйнувала дзвіницю але стіни вціліли. Наразі велика кількість паломників з усієї України приїжджають до цього місця і в найближчий час планується побудувати міні готель для усіх бажаючих відвідати цю святиню.