Партнери проекту

Олена Ратич

Церква Св.Миколи

Найдавніші відомості про церкву походять з 1554 року. Де стояла ця перша дерев'яна церква достеменно не відомо, але, відповідно до напису на іконі св. Миколи, яка збереглася в церкві на дзвіниці, стояла вона на горі Багонці. Згідно з усними переданнями, саме в урочищі потоку Ріка стояло первісно село Лопушанка Хомина.

Нову дерев'яну церкву Св. Миколи збудували 1722 року вже на новому місці, тому, де стоїть і теперішня церква - на пагорбі посеред села при гостинці на Ужоцький перевал. З інвентаря 1824 року, укладеного німецькою мовою, відомо, що була це тризрубна триверха дерев"яна будівля, вкрита гонтами і зведена коштом громади.

На початку ХХ ст. вона була вже, ймовірно, у злому стані, бо за поданням о. Олександра Яворського, тодішнього лопушанського пароха, її дозволили розібрати. Проєкт дерев'яної церкви для Лопушанки Хоминої виконав 26 жовтня 1908 року відомий львівський архітектор Василь Нагірний, але, чомусь він не був реалізований.

1909 року на місці розібраної старої церкви постала нова, теж дерев'яна. Майстер, що її звів, ймовірно, використав якийсь інший проєкт цього ж архітектора, звівши однак оригінальну споруду.Церква стояла зачиненою від 1959 по 1989 рік. Громада не допустила перетворення її на склад, але не вберегла іконостасу.

На його місце виставлений новий у 1998 році. На південний схід від церкви, на краю цвинтаря, розташована дерев'яна двоярусна дзвіниця, зведена 1903 року майстром Олексою Марківом з Ціневи.