Партнери проекту

Олена Григоренко

Спасо-Преображенський монастир

Новгород-Сіверський розкинувся на північному сході Чернігівської області на мальовничих берегах Десни. Головною пам’яткою Новгорода-Сіверського безумовно є Спасо-Преображенський монастир. Плануючи поїздку до Новгорода-Сіверського, одразу приготуйтеся витратити декілька годин на монастир.

Нижче за течією Десни, за 2 км від того місця, де було засновано Новгород-Сіверський, в ХІ ст. виник Спаський монастир, який став святинею, гордістю та окрасою землі Сіверської. Перший мурований собор на території монастиря було збудовано в кінці ХІІ на початку ХІІІ століття.

У 1657р універсалом гетьмана Виговського надав монастир зі всіма маєтностями архієпископу Лазарю Барановичу, який був не тільки священнослужителем, а ще і визначним політиком та культурним діячем. Відтоді до 60-х рр XVII в монастирі розміщувалася резиденція чернігівських архієпископів. Лазар Баранович відбудував княжий Спаський собор, зробивши його трипрестольним, трапезну, корпус настоятеля, оборонні вежі. При реставрації давніх споруд їхні стіни прикрашали викладеними з цегли тризубами - знаками Рюриковичів, які мали підкреслити спадкоємність відносно далекого минулого української держави.

Тодіж при монастирі для учнів Слов'яно-латинської школи відкрито бурсу, корпуси якої збудовано у 1657-67 роках. Через десятиріччя школу переведено до Чернігова і ще через десятиріччя перетворено на колегіум. Потрібно зауважити, що це був другий після Києво-Могилянської колегії вищий навчальний заклад у Наддніпрянський Україні. З 1674-го по 1679 рік при монастирі діяла перша на Лівобережній Україні друкарня, пізніше переведена до Троїцько-Іллінського монастиря у Чернігові, де вона плідно працювала ще протягом 100 років.

Зі Спасо-Преображенського монастиря походить кілька творів ювелірного мистецтва доби українського бароко, мініатюр, гравюр, малюнків. З 1785 року, після відкриття Новгород-Сіверської єпархії, у монастирі влаштовано семінарію.

У часи другої світової війни в колишньому монастирі було розташовано фашистський табір військовополонених. Під час наступу радянських військ у 1943р. монастир було значно пошкоджено, багато споруд було знищено. У повоєнну добу на території монастиря була психіатрична лікарня. А вже тільки наприкінці ХХ ст. його почали відроджувати.

З 1979 року територія Спасо-Преображенського монастиря є архітектурно-історичним заповідником. У 1989 році в зв’язку з святкуванням 1000-річчя Новгорода-Сіверського в місті встановлено пам’ятники легендарним героям "Слово о полку Ігоревім" та у 1990 році на території відкрито музей.