Партнери проекту

Олександр Волошко

Збаразький замок

Резиденція Вишневецьких

Родина Вишневецьких успадкувала маєток у 1636 році. Приділяючи багато уваги саме захисній функції будівлі, Вишневецькі укріплюють фортецю, зміцнюючи оборонні стіни.

Але це не врятувало її від руйнувань під час Визвольної війни та через три десятиліття від турецької навали. Перша звільнила володіння від польського панування. Замок взяли козаки, заплативши за переможну битву смертю Нестора Морозенка та важким пораненням Івана Богуна.

То були важкі часи. “Жахливе видовище в місті: війська і народ, в ньому запертий, позбувшись людського харчу, вже більше як місяць живилися самим м’ясом кінським, собачим, котячим та мишачим; а тепер живляться всілякими шкурами та ременями і навіть їдять взуття своє ремінне; і самого Князя Вишневецького знайшли при гоєнні ним ран своїх, як живився він юшкою з мишачим м’ясом звареною…” – так описується семитижнева облога Збаразького замку в «Історія русів».

Пізніше турки нищили замок вогнем, а що не згоріло – руйнували самостійно. Після такого збаразькі укріплення взявся відновлювати сам Байда Вишневецький.

Дмитро отримав розкішний і могутній замок у спадок. А згодом зробив його своєю особистою резиденцією.

Проклятий

Рід Вишневецьких відомий не одним іменем. Нащадком славного Байди був не менш цікавий Ієримія. Ця горезвісна постать увійшла в історію як нещадний борець проти релігії свого роду – православ’я.

Хтось каже, що Ієремію мати прокляла ще у дитинстві. Вона, Раїна Могилянка, була ревною сповідницею православної віри, яка будувала церкви і монастирі. Інші розповідають, що прокляття перейшло від матері на сина волею випадку, коли та заклинала кожного, хто наважиться зрадити святу православну віру. Слова княгині були записані 1610 року у спеціальному акті.

Та чи відала жінка, що колись її рідний син стане на «шлях зла». Ієремія Вишневецький прийняв католицтво відразу після смерті батьків і відтоді взявся нищити «ворожі» храми, раніше ними збудовані. Не наважився підняти руку лиш на одну церкву – ту, де покоївся прах Раїни Могилянки. Куполи церкви і зараз можна побачити із подвір’я Збаразького замку.

Генеологічне дерево Вишневецьких сьогодні можна побачити в експозиції замку, на стінах висять портрети князів та княгинь. Через прокляття, чи просто волею долі, та родовід Вишневецьких скоро перервався. Спадкоємці Яреми або вмирали в ранньому дитинстві, або з інших причин так і не змогли продовжити рід.