Партнери проекту

Тетяна Лещишин

Бережани

Бережани — чарівне галицьке містечко з дивовижними ландшафтними краєвидами, цікавими архітектурними ансамблями, стрілецькою славою Лисоні і віковою хронікою найстарішої гімназії краю. Годинник на вежі ратуші століттями невпинно чатує час і відбиває поважні дати: 641-ліття першої писемної згадки про наше поселення, 486 -ліття надання місту Магдебурзького права та 227-ліття гімназії.

Родина Сенявських отримала ці землі у власність ще в ХV сторіччі. Вона поширила свій вплив на 17 замкових комплексів! Чи не в усіх гучних авантюрах ХVІ-ХVІІ сторіччя в хроніках зустрічаються імена когось із Сенявських. І хоча кажуть, що своє багатство й силу родина може зберегти нерозтраченими протягом трьох поколінь, рід Сенявських проіснував, прогресуючи, 176 років!

У 2001 році Кабінет Міністрів України прийняв рішення про створення Державного історико-архітектурного заповідника, признавши тим самим унікальність нашої спадщини і перспективу її збереження та відродження. Гості та туристи міста із захопленням оглядають ратушу і руїни замку, Святотроїцьку, Вірменську і Святомиколаївську церкви, Парафіяльний костел, палац Потоцьких у Раївському парку, будівлі з традиційними для XVIII ст. заїжджими дворами.

Це у нашому місті голубить водяне плесо 600-літнє озеро, снуються дивовижні легенди з-над берегів Золотої Липи, передмість Адамівка, Рай, Лісники, Хатки, Золочівка, Малинівка, живе достовірна історія про перебування Яна Собеського і Ференца Ракоці, Івана Мазепи і Петра І, про діяльність незабутніх просвітителів з роду Лепких, Андрія Чайковського, Дам'яна Савчака, Франца Коковського, Михайла Західного, Володимира Бемка.

Виховані на святих сторінках історії, бережанці закарбували своє ставлення до неї в пам'ятниках Т.Шевченку, Б.Лепкому, А.Чайковському, українському січовому стрілецтву, учасникам визвольних змагань, пам'ятних таблицях І.Франку, О.Кульчицькій, В.Чорноволу, а в дні Помаранчевої революції відстоювали перемогу на Майдані Незалежності в Києві.

Бережани сьогодні відомі своїм склозаводом, гімназією, агротехнічним інститутом із найбільшим в області спортзалом, футбольною і волейбольною командами, хоровими і танцювальними колективами, кількістю виданих книг і поетичних збірників за роки незалежності України.

Бережани — частина нашої великої історії, яку можна відчитати з численних історико-краєзнавчих нарисів, путівників, сайтів. Та найкраще пізнавати її, мандруючи вулицями міста і алеями Раївського дендропарку, залами музеїв — краєзнавчого, книги, письменника Б.Лепкого, переслідуваної церкви, склозаводу і просто вуличками та околицями.