Партнери проекту

Віталій Блошкевич

Новояворівськ

З розпадом СРСР у Новояворівську почалися будувати кілька храмів та пам'ятників видатним діячам історії України. Першим храмом, що почав діяти на території міста, є храм Святих Петра і Павла. Наріжні камені його фундаменту посвятили на Вербну Неділю 1990 р. Храм збудований у традиційному українському стилі.

Православна громада Київського патріархату веде будівництво храму Святої Покрови від 16 липня 2000 року. Того дня архієпископ Дрогобицький і Самбірський Феодосій освятив його наріжний камінь. Храм будують у стилі українського бароко з елементами архітектурних традицій Карпатського регіону.

Споруда церкви Святого Великомученика Юрія є точною копією церкви, збудованої 1540 року в с. Вільшаниця і реконструйованої 1715 року. 1796 року церкву переставили на мурований фундамент. Щоби зберегти пам'ятку від руйнації (Вільшаниця опинилася у зоні сірчаного кар'єру), колишні мешканці села перенесли її у Новояворівськ, а інтер'єр храму;— у церкву селища Шкло. Церква св. Юрія являє собою дерев'яний зруб українсько-візантійського стилю із вмонтованим дерев'яним одвірком церкви 1715 року зі старослов'янським написом про рік реконструкції храму. У Новояворівську церкву встановили у 1995–1998 рр.

2000 року громада Християн Віри Євангельської завершила будівництво Дому Молитви, який має вигляд ковчега.

Видатною подією в історії міста було відкриття за ініціативи державного діяча Степана Лукашика пам'ятників Тарасові Шевченку та гетьману Івану Мазепі. Пам'ятник Т. Г. Шевченку урочисто відкрили 12 липня 1997 р., пам'ятник І.Мазепі — в День Незалежності України, 24 серпня 1997 року. Обидві події відбулися за участю великої кількості членів греко-католицької та православної громад на чолі з парохами, представників громадсько-політичних організацій, міської та районної влади.

Свідченням сумних подій в українсько-польських відносинах є пам'ятник при в'їзді в Новояворівськ, відомий під місцевою назвою «Біля побитих» (по-польськи — Grób nieznanych żolnierzy). Цей пам'ятник був збудований 1937 року на могилі польських солдатів, загиблих під час українсько-польської війни 1918–1919 рр. Збереглися свідчення старожилів Яворівщини Івана Рубая, Андрія Ткачука та інших про події, увічнені пам'ятником. Тоді за активної участі уродженця села Бердихів Федора Верещинського в околицях села Старичі було знищено польський окупаційний підрозділ. Під час пацифікації 1930 р. Федора Верещинського закатували польські жандарми на постерунку в Прилбичах. Його ім'я було викарбувано на камені надгробного пам'ятника: «…zamordowanch przez Wereszcynkiego…».

Пам'ятник Тарасові Шевченку серед головної площі міста. Позаду — Палац культури «Кристал» (2011)

Центром культурного життя міста є Палац культури «Кристал». У ньому проходять найважливіші заходи соціально-політичного життя, економічні форуми, різноманітні виставки, концерти естрадних і хорових колективів, зірок естради, працюють хорові колективи, танцювальні гуртки, циркова студія, телестудія, бібліотека.

З 1992 р. почесним громадянином міста Новояворівськ Степаном Лукашиком було засновано Міжнародний фестиваль молодих виконавців сучасної української пісні "Молода Галичина", який проводиться щороку 7—12 липня в Палаці культури «Кристал». Свого часу на ранніх етапах своєї кар'єри у фестивалі брали участь такі зірки як Катерина Бужинська, Наталія Бучинська, Катя Chilly, Тетяна Ліберман (Тіна Кароль), Оксана Грицай (Міка Ньютон), композитори Тимур Усманов, Руслан Талабіра та інші. Серед почесних гостей тут виступали Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, Степан Галябарда, Тарас Петриненко, Оксана Білозір, Ані Лорак, Гайтана, Олександр Пономарьов, група «Скрябін». Фестиваль був створений як регіональний, згодом переріс у Всеукраїнський а в 2009 році отримав статус Міжнародного.[3]

У Новояворівську почав свій творчий шлях відомий співак і телеведучий, лідер гурту "Скрябін" Андрій Кузьменко, продюсер, колишній учасник гурту "Скрябін" Ростислав Домішевський та Сергій Гера (Шура; учасник груп "Скрябін" (1989—2003), "Друга Ріка" (2003-2005) та гурту "Dazzle Dreams" (з 2005). Звідти походить популярний ведучий радіо Lux FM (Львів), організатор розважальних шоу Назар Бійчук. В Новояворівську також сформувався колоритний український поп-гурт DZIDZIO.

У місті активно розвиваються різні види спорту, особливо біатлон, велоспорт, бокс. Особливе місце в спортивній сфері міста посідає дитячо-юнацька спортивна школа (спорткомплекс) «Янтар». Тут у різних секціях та гуртках займаються сотні дітей. За час свого існування ДЮСШ «Янтар» підготувала 1 майстра міжнародного класу, 18 майстрів спорту, 35 міжнародних майстрів спорту, 90 першорозрядників, 2,5 тис. майстрів масових розрядів. У спорткомплексі знаходиться великий критий спортивний зал, тренажерний зал та найбільший у місті басейн. Також в Новояворівську є лижні траси на яких займаються біатлоністи. Одним із них є Віталій Кільчицький, бронзовий призер чемпіонату світу з біатлону серед юніорів.

Відомим у місті є боксерський клуб «Січовик», створений 18 квітня 1995 року. Серед його вихованців є переможці багатьох міжнародних турнірів, кандидати у майстри спорту, учасники збірної України. Відомим також є шаховий клуб що збирається у приміщенні Палацу культури «Кристал».

У місті є футбольний стадіон «Розточчя», який є базою для місцевого клубу «Гірник», учасника прем'єр-ліги чемпіонату Львівської області. Тут перші кроки у своїй кар'єрі зробили український футболіст Василь Прийма та футзаліст Роман Вахула.

20 листопада 2009 року було відкрито Льодовий палац, він став найсучаснішим льодовим майданчиком Львівщини. Тут виступають хокейні команди «Леви» зі Львова та «Явір» з Яворова.

З Новояворівська походить видатна веслувальниця, чемпіонка Європи, учасниця двох Олімпіад Олена Олефіренко.