Партнери проекту

Ірина Пустиннікова

краєзнавець, автор проекту "Замки та храми України" (http://castles.com.ua)

Сидорів

В Сидорові на Тернопільщині туристи бувають — бо тут справді цікаво. Але нечасто — бо тут справді глухомань.

Траса Р-117 веде з Гусятина - райцентру на сході Тернопільської області - до селищ Пробіжна та Колиндяни. Важливо не проґавити перший поворот ліворуч після села Суходіл. Далі - кілька кілометрів не найкращим гостинцем повз компресорну станцію, гордість району. Центр села проїжджаємо без зупинок, все цікаве — далі: зліва тягнуться в небо дві вежі барокового костелу, а праворуч, на сусідньому пагорбі, пливе крізь час та кукурудзу з сусідніх городів замок.

Фортецю Калиновських (XVII ст.) в путівниках прийнято називати “замком-кораблем”. З землі — і справді схоже, з-під замкових стін ілюзія ще переконливіша: трикутна сторожова башта нависає над пагорбом, наче ніс велетенського сірого судна. Форпосту такої незвичної форми в Україні більше нема - дві довгі оборонні стіни сходяться під гострим кутом. При довжині 178 метрів споруда має лише 30 метрів впоперек у найширшому місці. А от коптер бачить те, що туристу не видно: замок в плані досить схожий на сусідній костел — обидві споруди нагадують стрілу.

Бо магнати Калиновські, фундатори і замку, і сусіднього домініканського костелу, саме стрілу мали на своєму гербі — і спробували прославити свій рід навіть через архітектуру. Храм зводили в першій третині XVIII ст. (різні джерела датують його 1726 і 1730 рр.). Видовжена нава — стріла. Гострокутна апсида — її наконечник. Вежі у плані — неначе зірки. Бо дві зірки були й на гербі Калиновських.